BIOBANK

 

Uczelniane Centrum Aparaturowe spełnia standardy BBMRI.pl i Systemu Zapewnienia i Zarządzania Jakością (SZiZJ) w zakresie biobankowania materiału biologicznego. Biobank UCA jest unikalną strukturą zajmującą się kolekcjonowaniem, przechowywaniem i analizą materiału biologicznego na rzecz wspólnych potrzeb środowiska badawczego. Bank materiału biologicznego UCA posiada laboratoria badawcze wyposażone w specjalistyczny i nowoczesny sprzęt umożliwiający przygotowanie próbek materiału biologicznego, przeznaczonych do bankowania oraz w pełni zautomatyzowany system do przechowywania próbek. W skład Biobanku UCA wchodzą:

  • przenośne dewary na ciekły azot, o pojemności 750 i 2 000 próbek,
  • zautomatyzowana instalacja transportu ciekłego azotu z podłączeniem do 19 dewarów, każdy o pojemności 20 000 próbek (aktualnie nieczynna),
  • stacjonarne zbiorniki ciekłego azotu o pojemności 50 L i 250 L,
  • zautomatyzowana zamrażarka do gradientowego mrożenia,
  • zamrażarki niskotemperaturowe (-80°C),
  • zamrażarki standardowe (-20°C)

Zamrażarki niskotemperaturowe biobanku oraz dewary na ciekły azot zaopatrzone są w systemy monitorujące (odpowiednio: temperaturę i poziom azotu) i alarmowe (odstępstwa od zadanych parametrów zgłaszane są personelowi UCA za pośrednictwem wysyłanych automatycznie wiadomości SMS). Dla każdej zamrażarki niskotemperaturowej możliwe jest pobranie codziennych logów temperaturowych. Zamrażarki standardowe wyposażone są w wystandaryzowane, laboratoryjne mierniki temperatury.